Koç Holding’ten 1,4 milyar dolar otomotiv yatırımı geliyor

KOC-YATIRIM-FIATÖnemli Türk firmalarından dev yatırımlar adeta yarışırcasına arka arkaya geliyor.. Önce Ülker biskuvi firmasını  3.2 milyar dolara gibi çok büyük bir meblağ karşılığında aldıktan sonra şimdi de Koç otomotvi tarihinin en büyük yatırımlarından birine imza atmaya hazırlanıyor.


Söz konusu proje kapsamında Tofaş, 2 yılda yeni Doblo dahil toplam 4 model için 1.4 milyar dolarlık yatırım yapacak. Yeni Doblo yatırımı hariç tutulduğunda ise Tofaş orta sınıftaki üç yeni modele 1 milyar doların üzerinde yatırım yapmış olacak.

ABD’li Chrysler’i satın aldıktan sonra ismini Fiat-Chrysler Automobiles (FCA) olarak değiştiren İtalyan otomotiv devi Fiat, 5 yıllık kalkınma planında en büyük ve en önemli görevi Türkiye’de Koç Holding’le ortak olduğu Tofaş’a verdi. Proje kapsamında  “4 yılda 4 model” meydana getirilmesi öngörülüyor.

Tofaş, Bursa’da yeni Doblo ve daha önce açıklanan yeni sedan modele ek olarak 2 yeni model üretecek. Bu 4 model için toplamda 1.4 milyar dolarlık tarihi yatırım yapılacak.

Ülkemiz için hayırlı olsun.. Tabii ki bu arabaların motorlarını yapabildiğimiz günlerin özlemini de çekmekteyiz, hayırlısıyla

KAYNAK : MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code