Konuk yazar: Kürtçü terör örgütleri neden bu kadar güçlendiler?

OPINION-2-300x274Sosyal medya ortamında son derece bilgili ve kalemi kuvvetli bir vatansever insan vardır, yazılarıyla çoğu insanın aydınlanmasına ışık tutan: Sayın Ali Doğan Beydir bu kişi.. İşte kendisinin içinde bulunduğumuz günler ve olaylarla ilgili en son yazısında çok önemli bir konuyu irdelediğini görüyoruz. Bu fikirleri de sizlerle burada paylaşmasına katkıda bulunmak için yazısını (tabii ki izniyle) sayfamızda yayınlıyoruz.

Bu vesile ile bir kere daha yürekten teşekkürler Ali Bey insanlarımıza ve ülkeye katkılarınızdan dolayı…

Editör

“Değerli Dostlar,

Kürtler ya da bazı Kürtçü terör örgütleri nasıl oldu da bu kadar güçlendi. Bunun 4 temel nedeni vardır.

1- Batı yüz yılı aşkındır Kürt kartını bölgede oynamak istiyordu. Üstelik İsrail’i bu kadar İslam ülkesinin ortasında daha fazla ayakta tutmak oldukça zor ve pahalı olmaya başlamıştı. Şimdi bölgeyle kan uyuşmazlığı yaşamayacak, Müslüman olan, yeni bir kukla devlet, yeni bir İsrail gerekli idi. Bunu da Kürtlerde gördüler. Bol silah, bol istihbarat ve el altından gizli destek verdiler.

2-İkinci sebep de doğal sebeplerdir. Bugün bölgede 4 ülkede, Türkiye, İran, Irak ve Suriye’de 50 milyona yakın Kürt nüfus bulunmaktadır. Avrupa’da ya da dünyanın başka köşelerinde nüfusu 3-5 milyonu geçmeyen halklar bile devlet kurmuşken Kürtlerin de devlet kurmalarını ve kendi kaderlerini tayin taleplerini beklemek ve görmek çok doğaldı. Sonunda beklenen de oldu zaten. Yoksa terör örgütleri tabandan ve batılı destekçilerden bu kadar güç almasalardı, yardım görmeselerdi bu kadar palazlanıp ayakta kalamazlardı.

3-Üçüncü sebep ise bölgedeki iç politik olaylardır. Yukardaki sebeplere bu Kürt nüfusu içinde barındıran 4 ülkenin yöneticilerinin sert Kürt karşıtı, anti-Kürt, zaman zaman ırkçı, şovenist, faşizan, siyasal ve militarist uygulamalarını da eklerseniz, Kürt dilini yasaklama ve Kürt adını inkar etme, kimliğini ve kültürünü ret etme akılsızlıklarını da eklerseniz işte size sosu da tamamlanmış, pişirilmiş, hazırlanmış ve masaya konmuş bir Kürt yemeği, Kürt menüsü bulursunuz. Bugün acı gerçek budur. Kim ne derse desin.


Eğer biz buna zamanında uyanıp, dostlukla, kardeşlikle destek verseydik, bu yemek bugün bizim için acı aş değil, tatlı bir bayram yemeği olabilirdi. Bu fırsat özellikle Özal zamanında, Birinci Körfez savaşından önce önümüze gelmişti, fırsatı kaçırdık. Özellikle biz Türklerin Kürtlerle o kadar ortak yönümüz, ortak kardeşliğimiz, ortak savaşlarımız, ortak bayram ve barışlarımız ve 1000 yılı aşkın kan kardeşliğimiz vardı ki, bu hatayı nasıl yaptık, anlamak çok zor. Ama ben burada suçu hep darbeci generallerde ve aşırı ırkçı, aşırı sağcı siyasal yapılarda görüyorum. Bu konuda sol aydınları, çağdaş düşünebilen siyasal kimlikleri ve yapıları hep vatan hainliği ile suçladılar, susturdular ve hatta yargıladılar, tutukladılar. İşte geldik şimdi bu zor ve çetin sınavın sonuna. Allah yardımcımız olsun.

4- Dış siyasal gelişmeler ise malum olduğu üzere Irak savaşı, Saddam’ın devrilişi, Arap Baharı denen ucube gelişmeler, Suriye iç savaşı ve ortaya çıkan terör alanları, yönetilemeyen boş ve kontrolden çıkmış, devletsiz coğrafik bölgeler, devlet gücünü ve devlet olma vasfını kaybetmiş Irak ve Suriye gerçeği, IŞID, El Kaide, El Nusra vb. diğer gruplar gibi PYD ve PKK gibi Kürtçü terör gruplarının da güçlenmesine sebep oldu. Hatta Kuzey Irakta Barzani bir de devlet kurdu. Sadece adı anons edilmiyor, gerçekte orada bir devlet var şu an.

Suriye ve Irak olaylarında Türkiye’yi yönetenler basiretli davranamadılar, maalesef hep ters köşelere yatarak hata yaptılar, olayları önceden göremediler. Şimdi ağlamanın sızlamanın kimseye faydası yok. Nerdeyse hemen herkesle ters köşelerdeyiz, ters konumdayız, Rusya, Amerika, İran ve AB.

Son olarak, özellikle de Barış Süreci adı altındaki kör ebe oyununu ve o tarihi hatayı bahsetmeden geçemeyeceğim. Gerçek bir barış süreci olsa idi hepimiz arkasında dururduk ama iç siyasete ve oy avcılığına yönelik sahte bir barış süreci olunca işte bu noktaya geldik.

Kendi düşen ağlamaz der atalarımız.

ALI-DOGANSaygılarımla.
Ali Doğan
Facebook – Çağdaş Türkiye Platformu Grubu”

Kaynak:http://foreignpolicy.com/2016/02/18/how-the-kurds-became-syrias-new-power-brokers/

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code