Reza Zarrab’ın “reddi hakim” talebine Bharara’dan karşı atak

BHARARA-REZA
ABD’ de yargılanma süreci devam eden ZARRAB durup durup bir karşı atak sergiliyor açıklıkla görülddüğü üzere. Nitekim yine bir hamle yaparak reddi hakim talebinde bulunan Zarrab’a karşı hamle Savcı Bharara’dan geldi. REZA Zarrab hakkındaki iddianameyi hazırlayan New York Güney Bölge savcısı Preet Bharara, kara para aklama, bankacılık sahtekarlığı ve ABD’nin İran’a karşı uyguladığı yaptırımları delme suçlamaları ile New York’ta tutuklu olarak yargılanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab, ’reddi hakim’ talebinin geri çevrilmesini istedi.


Zarrab’ın,  Türkiye’de bir hukuk konferansına katıldığı için tarafsız olamayacağı gerekçesiyle ’reddi hakim’ talebinde bulunduğu Yargıç Richard Berman ile ilgili savlarının hiçbir temele dayanmadığını savunan Bharara, mahkemeye sunduğu dilekçede, “Yargıç Berman, New York’ta görülen ilk duruşmada, İstanbul’da bir hukuk konferansına katıldığını kendisi dile getirdi. Zarrab ve savunma ekibi de bunu bildiklerini, bu durumun yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını etkilemeyeceğine inandıklarını kendileri dile getirdiler. Aradan 4 ay geçtikten sonra, ’reddi hakim’ talebinde bulunmanın hiçbir dayanağı yok” ifadelerini kullandı.

Bharara ayrıca dilekçesinde, Zarrab’ın yargılanmaya başladığı günden bu yana, kefaletle serbest kalmak istediğini, bu isteğin geri çevrildiğini, davanın düşmesi için dilekçe verdiğini ancak bunun da olumsuzlukla sonuçlandığını anımsattı.

Her ne kadar bugünlerde ikinci plana düşmüş olsa da Reza vatandaşımızın yargılanma sürecinin sonuna kadar ve sonunda ilginç gelişmelerler karşılaşacağız gibi görünüyor..

Bekle gör demişler ya hani, işte öyle bir durum 🙂

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code