Tayland isimli ülkeden bir demokrasi ve adalet örneği

by admin | Cumartesi, Eyl 17, 2016 | 875 views

Yingluck-Shinawatra
Hani ülkemizde sıklıkla “ileri demokrasiden” bahseden bazıları vardır ya, onların bu haberi okuyup bir düşünmesi lazım esasında – tabii vicdanlarını da dinleyerek – “Bizimki ileri demokrasiyse eğeri Tayland’da yaşanan bu olayı nasıl adlandırmalı acaba?” diye… Tabii bizimki hayatta gerçekleşemeyecek bir temenni hatta “hayal” desek daha doğru. Bizim ülkemizde “demokrasinin hangi seviyede” olduğunu ve adalet mekanizmasının da kimlerin iki dudağı arasında olduğunu çok iyi biliyoruz – maalesef.

Evet ilgili haber işte tarafsız ve hür adalet bu dedirtecek şekilde Tayland isimli ülkeden geliyor ve öğreniyoruz ki ülkenin eski başbakanına mahkemeler 8 milyar dolarlık rekor ceza kesebiliyor… Lamı cımı yok tam 8 milyar dolar.


Zira TAYLAND eski Başbakanı Yingluck Shinawatra kendi döneminde yürüttüğü ‘Pirinç Şeması’ projesinde halkı zarara uğrattığı gerekçesiyle suçlanıyor ve bağımsız mahkeme de bunun böyle olduğuna karar vererek eski başbakanın 8 milyar dolarlık tazminat cezası ödemesine karar veriyor.

Esasında söz konusu proje olayı şöyle gelişmişti: “Tayland eski Başbakanı Yingluck Shinawatra’nın başlattığı ‘pirinç şeması’ projesinde pirinci halktan devlet olarak satın alıp tüm dünyadaki pirinç ihracat fiyatlarını düzenlemeyi istiyordu. Ancak parlementonun feshedilmesi ve ardından gerçekleşen darbenin ardından halktan toplanan pirinçler satılamadı ve bir çoğu çürümeye terkedildi. Ardından da pirinç üreticilerine de ekim yasağı getirildi ve yılda iki yerine sadece bir kez hasat yapılmasına izin verildi.”

İşte bu olaylar neticesinde halkın ve devletin bu şekilde zarara uğramasının faturası da eski başbakan Shinawatra’ya kesiliyor ve mahkeme Shinawatra’nın 8 milyar dolar tazminat ödemesine karar veriyor. Öğrenildiğine göre Shinawatra ailesinin karara itirazının ardından başbakan yardımcısı Wissanu Krea-ngam bir komite kurularak tazminatın tekrardan değerlendirileceğini duyurmuş bulunuyor.

Ne diyelim, böyle korkusuz adaletin inşallah ülkemizde de uygulanabileceği günleri görürüz…

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code