Bolu’da AKP’li belediye gazeteleri neden kapattı?

AK PARTİ BOLU BELEDİYE BAŞKANIÜlkede herkes herkesi siyasi arenada hırpalamaya çalışırken, Bolu’da da bir skandal iddiası gündeme geldi. Buradaki kahramanlar da Bolu Belediye Başkanı’ ile bazı yerel gazeteler. İddiaya göre AKP’li başkan, gazeteleri siyaseten iktidara muhalif şeyler yazdıkları için kapattı.

Olay şöyle gelişti: BOLU’da yerel olarak yayımlanan 8 gazeteden 2’sine, Belediye Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı incelemelerin ardından, çalışma ruhsatlarında eksiklikler olduğu gerekçesiyle kapatma kararı verildi. CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, gazetelerin, Belediye Başkanı AK Parti’li Alaaddin Yılmaz’ı eleştirdikleri için kapatıldığını iddia etti. Özcan’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişi, protestoda bulunarak, ‘Özgür basın susturulamaz’ sloganı attı.
foto galeri


Bolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri dün, kentte günlük olarak yayımlanan 7 günlük gazeteden ‘Bolu Olay’ ve ‘Bolu Gündem’ ile haftalık olarak yayınlanan tek gazete olan ‘Bolu Havadis’ gazetesine giderek incelemelerde bulundu. Ekipler, Bolu Gündem ve Bolu Havadis gazeteleri hakkında ‘çalışma ruhsatları eksiklikler olduğu’ yönünde tutunak tuttu. Belediye encümeni de bu gazeteler hakkında kapatma kararı verdi ve bu sabah gelip mühürleme yapılacağı tebliğ edildi.

Sabah saatlerinde Tabaklar Mahallesi’nde bulunan Bolu Havadis Gazetesi önünde toplanan yaklaşık 300 kişi, alkışlar ve sloganlarla yapılan uygulamayı protesto etti. Bolu Havadis gazetesi önünden yürüyüşe geçen kalabalık, İzzet Baysal Caddesi üzerinde ‘Gazeteciler susturulamaz’, ‘Bu baskı nereye kadar’ dövizler taşıyıp, ‘Özgür basın susturulamaz’ sloganı atarak Karaçayır Mahallesi’nde bulunan Bolu Gündem gazetesi önüne kadar yürüdü.

Aralarında CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, CHP Bolu Belediye Başkan adayı Mehtap Özcan Mısırlıoğlu, MHP Bolu Belediye Başkan adayı Şükrü Gülez, Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İmdat Aslan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yer aldığı yaklaşık 300 kişi burada da tepkilerini sürdürdü.

Gazetenin önünde toplananlara hitaben konuşan Bolu Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Süha Alparslan, 26 yıllık gazetenin kapatılmasına müsaade etmeyeceklerini belirterek, “Ülkeyi yöneten diktatörün yamağı Alaaddin’in de Türkiye’de olan bitene kayıtsız kalması düşünülemezdi. Çünkü kendisi öteden beri ulusal platformda neler oluyorsa onu Bolu’da uygulamak gibi bir yapısı var. Burası Bolu’nun en eski gazetesi. Bolu’nun halkının vicdanının sesi. Hiçbir politikacının, hiçbir siyasi hareketin ya da iktidarın borazanı olmadığına ant içen, tavrını bu şekilde sürdüren, basının özgür olması ilkelerinden ödün vermeyen bir gazete. 26 yıllık bir gazetenin kapatılmasına biz asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

26.03.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code